
Attention Deficit Hyperactivity Disorder
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest różnorodnym zaburzeniem charakteryzującym się objawami nieuwagi, nadpobudliwości i impulsywności oraz może mieć znaczący wpływ na życie pacjentów (APA, 2022; WHO, 2021). Jako psychoterapeutka, sama posiadająca to zaburzenie, stawiam sobie za cel dzielenie się wiedzą na jego temat, postępami naukowymi w badaniach nad ADHD oraz dostarczanie opinii ekspertów i wiedzy medycznej w celu wspierania społeczności ADHD oraz pracowników ochrony zdrowia, która może w swojej pracy spotykać się z tym zaburzeniem.
W ramach tego wsparcia oferuję: spotkania diagnostyczne, psychoedukację/coaching ADHD, psychoterapię poznawczo-behawioralną, grupę wsparcia dla dorosłych osób z ADHD, warsztaty i kursy dla społeczności ADHD i specjalistów zdrowia psychicznego oraz e-booki i inne produkty, ułatwiające codzienne funkcjonowanie z ADHD.
Kiedy dorosła osoba ADHD zostanie zdiagnozowana, najczęściej odczuwa ulgę, ponieważ dostaje dzięki temu odpowiedzi na dręczące ją pytania – pacjent/-ka zdaje sobie sprawę, że nie jest wadliwa i wszystko z nią w porządku, a trudności, z którymi się mierzy, nie są efektem ,,trudnego charaktery” a odpowiada za nie specyfika zaburzenia. Nierzadko za diagnozą pojawia się także rozpacz, gdy pacjenci zastanawiają się nad możliwościami, które stracili, ponieważ nie byli leczeni w młodszym wieku. W każdym przypadku psychoterapia ma kluczowe znaczenie. Istnieją różne rodzaje psychoterapii i różne formaty wsparcia dla osób z ADHD w każdym wieku.
Jeśli dalej zastanawiasz się czy warto rozpocząć wsparcie w zakresie leczenia ADHD przyjrzyj się poniższej statystyce, zaczerpniętej z najnowszych badań. Jeśli jesteś ciekawy/-a źródeł tych liczb i odnośników do artykułów naukowych napisz do mnie wiadomość korzystając z formularza na stronie.

ETAPY PSYCHOTERAPII ADHD
1
Diagnoza
Nie ma jednego prostego testu, który pozwoliłby określić, czy Ty lub Twoje dziecko cierpicie na ADHD. Dokładna diagnoza stawiana jest po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, w oparciu o klasyfikację diagnostyczną, specyficzne narzędzia oraz diagnozę różnicową. Najlepsza ocena powinna obejmować spotkania z psychologiem i z psychiatrą, w celu weryfikacji ogólnego stanu zdrowia fizycznego.
2
Psychoedukacja
Celem podejścia psycho-edukacyjnego jest zachęcanie do rozpoznawania u siebie objawów, zrozumienie specyfiki zaburzenia oraz wsparcie umożliwiające aktywny udział w leczeniu. Efektem może być nie tylko zwiększenie świadomości, ale również poprawa w przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych – zarówno farmakologicznych, jak i niefarmakologicznych. Psychoedukacja zapewnienia pacjentom i ich bliskim (np. rodzinom) umiejętności radzenia sobie z ADHD.
3
Psychoterapia CBT
Terapia poznawczo-behawioralna jest ogólnie uważana za tzw. złoty standard psychoterapii ADHD. Podczas gdy klasyczna CBT może być pomocna w przypadku ADHD, istnieją również specyficzne rodzaje CBT dla ADHD, dlatego tak ważnym jest by korzystać ze wsparcia psychoterapeuty, specjalizującego się w tym zaburzeniu, w celu uzyskania pożądanych zmian w ich życiu.
Psychoterapia indywidualna
ADHD nie lubi występować samo, więc bardzo często towarzyszą mu inne zaburzenia (nastroju, lękowe, etc.) Z tego powodu indywidualna terapia CBT może pomóc Ci zmienić negatywne przekonania na takie, które będą Cię wspierać, wyregulować Twoje emocje, dadzą Ci możliwość przejąć kontrolę oraz nauczyć Cię zarządzać czasem i sobą w celu minimalizowania objawów.
Interwencje behawioralne
Zarządzanie stylem życia ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia. Warto zmienić mało korzystne nawyki. Wsparcie behawioralne będzie opierać się na nauce zarządzaniu czasem, wprowadzaniu zdrowych nawyków, planowaniu odpoczynku, akceptacji i ,,odpuszczania sobie”. Ma to znaczenie psychologiczne, jak i praktyczne.
Wsparcie grupowe
Biorąc udział w warsztatach i grupach wsparcia możesz nie tylko dostać pomoc, ale także dzielić się trudnościami z osobami, które mają podobne problemy do Ciebie. Dodatkowo możecie uczyć się od siebie nawzajem. Jest to również rozwiązanie mniej obciążające finansowo
Jeśli poszukujesz zabawnej psychoedukacji w języku polskim zajrzyj na mój ig: @psychoterapeutka_z_adhd
DARMOWY E-BOOK: Rozkwitnij razem z ADHD - mini wersja
Darmowy e-book, który pomoże Ci zrozumieć czym jest ADHD i jak jako osoba dorosła możesz zadbać
o siebie, żyjąc w zgodzie z tym zaburzeniem.
W konsekwencji możesz poprawić swoją samoocenę i poczucie własnej skuteczności. Znajdziesz tu wiele wskazówek oraz BONUS na koniec.